Kopalnia Maria Concordia w Sobótce
Nurkowanie w zalanej kopalni Maria Concordia w Sobótce to zupełnie nowe wyzwanie w zakresie technik linowych. Żeby dotrzeć do poziomu wody, trzeba opuścić się szybem po linie ok. 40 m! Droga w dół jest nawet przyjemna... "schody" w postaci tej samej liny zaczynają się w kierunku powrotnym :)
Logistycznie trudna sprawa. Nurkowanie ok. 50 minut w kopalni wymagało od nas poświęcenia całego dnia od świtu do zmierzchu, angażując w to dodatkowe 4 osoby tylko do obsługi 2 nurków. Razem z moim partnurem Michałem Kowalczykowskim, właścicielem Centrum Nurkowego Deep Sea w Jeleniej Górze, spenetrowaliśmy trzy zalane poziomy: 25 m, 15 m i 6 m pod wodą. Kopalnię magnezytu charakteryzuje twarda skała, brak więc obudowy drewnianej, co daje wrażenie nurkowania w naturalnej jaskini. Na zdjęciach widoczne są białe żyły magnezytu. Magnezyt wypalony służy do wyrobu materiałów ogniotrwałych, specjalnych cementów i izolatorów elektrycznych, znajduje również zastosowanie w przemyśle papierniczym.
Wielkie podziękowania dla Pawła Myślińskiego i całej ekipy za umożliwienie nam tego ekstremalnego nurkowania, za okazaną pomoc, miłe towarzystwo i zajebiste piosenki! ;)